Jaké jsou módní trendy na léto

Láska k módě versus výčitky svědomí kvůli ničení planety – s tímto dilematem bojuje množství žen po celém světě. Existuje však způsob, jak se k nakupování nových věcí postavit rozumně a zároveň udržitelně.

Módní průmysl patří k jedněm z největších znečišťovatelů životního prostředí. Proto musíme ke spotřebě oblečení přistupovat zodpovědněji než v minulosti, nechceme-li dalším generacím zanechat nenapravitelné rány na naší přírodě. Neznamená to však, že se obchodům musíme vyhýbat.

Namísto plných tašek levných kousků, které vám vydrží maximálně pár sezón, zkuste investovat do věcí, které dbají na životní prostředí a vydrží mnohem déle.

Stylisté zvyknou mluvit o „kapsulovém“ šatníku, ve kterém vše ladí se vším. Skříně tak nemusí praskat ve švech, abyste z nich každý den dokázali vyskládat nový zajímavý outfit.

Vybrali jsme pět stylových letních kousků z aktuální kolekce Lindexu, které vám budou dělat radost dlouho a bez zbytečných výčitek svědomí ze znečišťování planety nebo přeplněného šatníku. Kromě toho, že jde o nadčasové kousky, jsou vyrobeny z udržitelných materiálů, ze kterých švédská značka Lindex vyrábí více než polovinu veškerého oblečení.

 1. Bílé šaty
  Hodí se do práce, na cestování, k vodě i na formálnější příležitosti a lze s nimi kombinovat doplňky z přírodních materiálů i výrazné barvy. Pokud si vyberete pěkný nadčasový kousek, který vám dobře padne, mohou vás doprovázet opravdu celá léta.

Bílé šaty jsou prostě nesmrtelné, i když s červeným vínem se příliš nekamarádí. V Lindexu můžete najít kousky vyrobené například z organického lnu, při jehož výrobě se nepoužívají žádné chemikálie či pesticidy nebo z organické bavlny, kterou můžete nalézt již v 90 procentech jejich bavlněných modelů.

 1. Barevné kalhoty
  Možná vás překvapí, kolik zajímavých kombinací dokážete ve svém šatníku vytvořit s jedním párem kvalitních kalhot v oblíbené zářivé barvě.

Vyberte si model, který vám padne nejlépe – úzké, cigaretové či volné kalhoty – a zaměřte se na příjemné materiály. Vybrané žluté kalhoty z Lindexu jsou vytvořeny z lyocellu, moderní přírodní tkaniny, která se vyrábí z rychle rostoucích stromů jako eukalyptus a bez použití toxických chemikálií.

 1. Stylové plavky
  Módní řetězce nemají dobré jméno kvůli látkám a technologiím, které používají při výrobě plavek i spodního prádla. Možná vás proto potěšíme, řekneme-li, že většina plavek v Lindexu se vyrábí z recyklovaného polyamidu, který vznikl zpracováním odpadů, například starých rybářských sítí či koberců.

Při vybírání plavek však nehleďte pouze na trendy. Ty se v jejich případě mění častěji než počasí a nejednou se necháme zlákat na modely, které sice vypadají efektně, ale nesednou nám dokonale. Myslete hlavně na své pohodlí a na to, jestli se vám budou líbit io tři léta.

 1. Letní denim
  Málokterý kousek v módním průmyslu je tak populární a zároveň tak ničí planetu jako džíny.

Při jejich výrobě se spotřebuje 50-70 litrů vody na jeden pár kalhot a rovněž i množství nebezpečných chemikálií, které ohrožují zdraví pracovníků i okolí textilních továren. Lindex ale vyvinul nový způsob výroby a na jedny kalhoty spotřebuje maximálně jednu láhev vody. To je více než 97procentní úspora.

Bez oblíbených džínů či krátkých šortek si však těžko umíme svůj život představit. Proto je skvělé, že se nad výrobou denimu začaly značky zamýšlet a přicházejí s novějšími a šetrnějšími postupy.

Riflové šortky z Lindexu jsou vyrobeny z organické bavlny, což šetří vodu i energii. Na stránce Lindexu najdete spoustu tipů, jak o oblečení vhodně pečovat, abyste prodloužili jeho životnost a nemuseli zbytečně nakupovat nové.

 1. Šaty pro radost
  Šatník sestávající jen ze základních kousků je sice praktický a udržitelný, ale řekněme si na rovinu, je to nuda. Náš život potřebuje kousek vzrušení, čehož dokonalým zosobněním jsou krásné, pestré a vzorované šaty. Košilové, zavinovací, volné nebo zvýrazňující křivky, výběr je jen na vás.

Měly by to být šaty, které vás tak snadno neomrzí a které vás potěší, když si je obléknete. Bonusem pro vaše svědomí bude, budou-li vyrobeny například z recyklovaných PET lahví, organické bavlny, lyocellu či recyklovaného polyesteru.

Nebo pokud jejich koupí podpoříte dobrý projekt – například iniciativu We Women by Lindex. Podporuje ženy po celém světě pracující pro Lindex a snaží se pro ně zajistit férové ​​pracovní a životní podmínky a zároveň podpořit „body positivity“, které slaví ženy ve všech jejich podobách.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram