Rekonstrukce před prodejem může být ošidná

Peníze, které vložíte do rekonstrukce bytu před jeho prodejem se vám až na výjimky nemusí vrátit. Kdy se do obnovy investovat vyplatí a kdy ne?

K běžným změnám v panelákových bytech patří výměna jádra za zděná. Může se však stát, že náklady cenu bytu při prodeji prodraží natolik, že jej nikdo nebude chtít.

Jakákoli individualistická a atypická řešení prostor spíše omezují počet potenciálních kupujících.

Pokud prodáváte byt, nejdůležitějšími faktory, které ovlivní jeho cenu jsou lokalita, dostupnost občanské vybavenosti a patro, na kterém se byt nachází.

Nesmíme však zapomínat na individuální preference a vkus potenciálního kupujícího. Drahé úpravy, které se líbí vám totiž nemusí vyhovovat všem.

„Někdo například dává přednost kvalitním materiálům nebo inklinuje k různým barevným řešením, aby si byt zútulnil. Častá jsou i moderní řešení, která naopak každý rád nemá. Kupující proto raději upřednostňují byty v původním stavu, které si mohou upravit dle vlastní představy,“ vysvětluje Michal Zajíček z realitní kanceláře Lexxus.

Co ano
Rozhodnete-li se svůj starší byt před prodejem rekonstruovat, měli byste se zaměřit hlavně na obnovu infrastruktury. Zejména elektrických rozvodů, rozvodů vody, kanalizace a plynu, stoupacích rozvodů či topných těles.

Doporučuje se zvážit i výměnu vstupních dveří za bezpečnostní a výměnu oken za nová.

„Při takové rozsáhlé renovaci bude vhodné provést i úpravu povrchů stěn a podlah,“ radí Zajíček.

A co raději ne
K poměrně běžným změnám, zejména v panelákových bytech, patří výměna starého umakartového jádra za zděné, případně zasklení lodžie.

Prodejci se v praxi často setkávají se změnou dispozičního řešení, například propojením původně odděleného samostatného WC a koupelny, případně do spojení kuchyně a lodžie nebo kuchyně a obývacího pokoje.

„Jakákoli individualistická a atypická řešení prostor spíše omezují počet potenciálních kupujících. Kromě již výše zmíněného vkusu jde io cenu,“ upozorňuje Zajíček. Může se pak stát, že předěláte, protože peníze vložené do úprav se vám prodejem nevrátí.

Kupující jsou citliví na cenu, jsou ochotni za starší byty zaplatit jen cenu stanovenou trhem. Mnohdy je totiž právě výhodnější cena důvodem, proč se zaměřují na starší byty. \“Doporučuji proto v případě starších bytů, pouštět se jen do rekonstrukce zásadních nedostatků\“, dodává Zajíček.

V žádané lokalitě jsou jiná pravidla
Rozdílná situace je v případě staršího bytu, který se nachází v žádané lokalitě, například v centru města.

Při takové rekonstrukci Zajíček radí obrátit se na architekta, nemovitost rekonstrukcí získá vyšší hodnotu a pomůže výhodnějšímu prodeji.

Ze zkušeností realitky v Bratislavě vyplývá, že byty v žádaných lokalitách, zejména v centru města, širším centru, začátku Karlovy Vsi ale i v Petržalce, rekonstruované za pomoci odborníka vyvolávají vyšší poptávku v porovnání s byty v původním stavu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram