Jeden rostl u Škrtelovi, další v Lize mistrů. Jak vypadá slovenský tým?

Prestižní turnaj zažijí doma. Slovenští mladíci odehrají ve druhé polovině června mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 19 let (18. červen – 1. červenec 2022).

Na stadionech v Trnavě, Dunajské Stredě, Banské Bystrici či Žiaru nad Hronom se představí největší talenty Francie, Itálie, Rumunska či Anglie, Srbska, Izraele a Rakouska.

V širší nominaci Slovenska figuruje 26 hráčů, konečný 20-členný menoslů oznámí hlavní trenér Albert Rusnák starší v pátek 17. června, den před prvním zápasem.

Představme si všechny slovenské fotbalové naděje.

Brankáři
Filip Baláž
Věk: 18 let (12. 08. 2003)
Klub: MFK Dukla Banská Bystrica

Brankář banskobystrického dorostu debutoval mezi muži v památném pohárovém čtvrtfinále proti Dunajské Stredě loni v dubnu. Úplně zdeptal tehdejšího nejlepšího střelce ligy Erica Ramireze a svým výkonem se zasloužil o postup Dukly do semifinále.

Dostal příležitost i proti Slovanu. Na svém kontě má zatím tři zápasy ve Slovnaft Cupu a jeden ve II. lize.

Adam Hrdina
Věk: 18 let (12. 02. 2004)
Klub: ŠK Slovan Bratislava

V klubu jako Slovan to nemá mladý odchovanec lehké, aby se přebil do sestavy a sbíral zkušenosti v seniorském týmu. Mladý brankář Hrdina má ovšem předpoklady, aby napodobil Dominika Greifa či kdysi Daniela Kissa.

Hrdina se už v mladém věku dostal mezi tři tyče A-týmu, navzdory početné konkurenci (Adrián Chovan, Michal Šulla, Matúš Ružinský a další mladíci z akademie Martin Trnovský, Tomáš Rybár a další).

Skandovali jeho jméno. Talent Slovanu vychytal triumf a šel do školy
Už v sezóně 2020/21 se nejednou dostal na lavičku áčka a nasbíral několik startů v dresu druholigové juniorky. V posledním ročníku odchytal v prvním týmu fortunaligový i pohárový zápas, přičemž v obou si připsal čisté konto. V reprezentační devatenáctce odchytal stejně jako Baláž 270 minut.

Adam Danko
Věk: 18 let (27. 06. 2003)
Klub: FK Železárny Podbrezová

Za uplynulé dva roky (2021-2022) chytal v pěti z dvanácti duelů reprezentace do 19 let, má nejvíce startů ze všech brankářů a odchytal nejvíc minut (405). Celkem dostalo šanci až šest různých mladých brankářů.

Danko začínal s fotbalem v Banské Bystrici, prošel si i akademií Spartaku Trnava, už tři roky si obléká dres Podbrezové. Na kontě má zatím jeden start ve druhé lize, poslední pololetí mu však zkřížily plány zranění, pro které musel nuceně pauzovat.

Obránci
Samuel Kopásek
Věk: 19 let (22. 05. 2003)
Klub: MŠK Žilina

Pravý obránce Žiliny byl stabilním prvkem sestavy týmu v mládežnické Lize mistrů, podzimní zápas s PAOK Soluň dokonce vedl jako kapitán. Připsal si šest startů ve druhé lize, od zimy je členem A-týmu Žiliny, v němž na závěr sezóny nasbíral ve čtyřech setkáních přes tři sta prvoligových minut a podepsal první profesionální smlouvu.

V zápasech reprezentační devatenáctky hrával loni pravidelně a má za něj nejvyšší minutáž (777 minut), při dvou letošních přípravných zápasech chyběl kvůli zdravotním problémům.

Jakub Luka
Věk: 18 let (18. 08. 2003)
Klub: MFK Ružomberok

Mladý stoper debutoval ve Fortuna lize již koncem minulé sezóny, aktuálně má už na kontě deset prvoligových startů a všechny v základní sestavě. V posledním ligovém kole si proti Seredi (3:1) navíc připsal gólovou asistenci.

Luka je lídrem slovenské reprezentace do 19 let, za poslední dva roky (2021-2022) chyběl jen v jediném zápase reprezentace a má suverénně nejvyšší minutáž – 891 minut z jedenácti zápasů.