Co nebo kdo je vlastně buddha?

Termín buddha označuje obecně jakoukoli osvícenou bytost. Taková entita je odpoutána od tzv. tří jedů mysli, což je nevědomost, hněv a chtivost, a od připoutaností (samjódžana) poutajících bytosti v samsáře.

Co se týče možného shrnutí různých typů těchto probuzených bytostí, jde o velmi obtížně uchopitelné téma, které souvisí se značným množstvím buddhistických škol.

Coby základní členění však většinou bývá přijímáno rozdělení na Šrávaka-buddhy, Pratjéka-buddhy, Samjaksam-buddhy a transcendentní buddhy.

Kromě ryze obecného významu lze též za označením Buddha vidět konkrétní historickou postavu. Tou ovšem, pozor, jednoznačně nebyl čínský mnich Budai (nebo Hotei). Omyl patrně vznikl kvůli tomu, že se mu přezdívalo „Laughing Buddha” neboli „Smějící se Buddha”. Kdo byl skutečný Buddha? Čtěte a dozvíte se to.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, co to je gravitace nebo  kdo to byl Erós a co vše se můžete dozvědět o mytologii.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram