Než začnete rozkreslovat zeleninové záhony na nadcházející zahrádkářskou sezónu, měli byste si dát několik předsevzetí.
Aby byla letos vaše zahrádka ještě plodnější a užitečnější než ty minulé, stačí provést drobné změny v přístupu a nečekaný úspěch se dostaví.
Porozhlédněte se po možnostech, jak zjednodušit práci na zahrádce a jak přiblížit úrodu k vaší kuchyni. Přiberte k tomu pomocnou ruku přírody a osvědčené zkušenosti jiných, abyste z toho vystavěli základ pro příští roky.
1.Mulčovat místo okopávání
Udržovat záhony v bezplevelném stavu dá v průběhu sezóny nemálo námahy, která jistě dává smysl. Zelenina nemá konkurenty, kteří by jí brali vláhu a živiny. Ba i škůdců skrývajících se v hustém porostu je o něco méně.
Stačí však vyměnit motyku za kypřič, přetrhávání za nastýlání a dosáhnete stejného výsledku s mnohem lepším účinkem. Půda, která zůstane zakryta vrstvou mulče, trávy či vytrhaného plevele, bude plná produktivních mikroorganismů a drobných živočichů, které zajistí její kyprost. Navíc pod prudkou sluneční palivou nevyschne a zachová zásobu vláhy pro úrodu.
2.Vysévat i do nádob
Není většího komfortu, než si odříznout křupavé lístky salátu či jiné listové zeleniny z bedničky, která stojí hned vedle verandy. To samé platí i pro bylinky. Hřídka v zahradě je fajn, příruční hřídka v nádobě je však vždy pod drobnohledem, takže v ní plodiny nikdy nezestárnou, nevyběhnou do květu, ba na chráněném místě je nezničí ani krupobití.
Tato výzva neznamená mnoho. Stačí si jen připravit pytel zahradnického substrátu a dvě tři staré dřevěné bedničky. Máte-li zručné ruce a dílnu ve sklepě či garáži, budete mít dostatek času připravit se na sezónu. Výsledek stojí zato a kdo to jednou zkusil, už se této zkušenosti nevzdá.
3.Skoncovat s monokulturou
Různé druhy zeleniny zamíchané na jednom záhonu si mohou být prospěšné. Není nutné, aby stály rostlinky jednoho druhu v řadách jako vojáci, jedna vedle druhé. Zamíchat do jednoho záhonu semínka dvou příbuzných či dokonce doplňkových plodin je přínosem nejen pro vyšší úrodu, ale i zdraví plodin.
Kdo nemá dostatek odvahy, ať si to zkusí nejprve na jediném záhonu. Ředkvička zamíchaná v mrkvi zmizí z záhonu dříve, než se pod střapatou natí vyvinou tlusté oranžové kořeny, salátu se bude líbit mezi česnekem a pod hráškem může vegetovat špenát.
4.Ukrojit z trávníku
Ať tráva zůstane pouze tam, kde je třeba po ní kráčet, zbytek ať se změní na louku rozkvetlých květů. I taková drobná změna pomůže, aby byl dvůr veselejší a živější. A to nejen pro květiny, které se během roku budou svými barvami a vůněmi střídat na ploše, kde ještě loni byl jen fádní, zelený koberec.
Motýli, včely a všelijaký hmyz vedle zájmu o louku obslouží i zahrádku. Opelí ovocné stromy, fazole, hrášek, ba zavítají i do fóliovníku či skleníku s plodovou zeleninou. Ať se podaří změnit na louku třeba i 70centimetrový pruh vedle plotu či domu na úkor trávníku, bude z toho nesmírný užitek.
5.Zasadit ovocný strom
Nikdy není okolí domu beznadějně plné natolik, aby se tam nevešel jeden ovocný strom navíc. Na pomalorostoucích podnožích vyroste pouze útlá koruna a mnohé moderní odrůdy jsou natolik kompaktní, že porostou i ve větším květináči.
Každý stromek bude rodit deset až patnáct let, což zajistí nektar pro hmyz a útočiště pro ptáčata. Skoncovat s výmluvami a upřednostňováním ozdobných dřevin před užitkovými je třeba jednou a zajedno.
6.Nastražit jarní posly
Kvetoucí cibuloviny jsou prostě úžasné. Jsou posly jara a jejich květenství je nezapomenutelnou krásou. Proč by měly být pouze v lemech okrasných záhonu v předzahrádce, když po většinu roku spí zataženo pod zemí, bez znaků své existence.
Nastražit cibuloviny do trávníku, lemů domu, okrajů užitkové zahrady či kdesi pod okap znamená těšit se každý rok z exploze barevných květů, kterých je rok od roku více a více, aniž by se o to kdosi zasloužil.
Udělat do kalendáře v pozdním létě a časném jaru poznámku na výsadbu okrasných cibulovin se dozajista vyplatí.
7.Zazelenat vertikály
Kdo tvrdí, že zazelenat lze pouze půdu obehnanou plotem pozemku, je dozajista lhář nebo člověk bez rozhledu. Každý plot, zeď, opora či treláž se mohou zazelenat pod porostem, který dozajista potřebuje jen malý kousek země. A to pro užitek i pro potěšení. Vše záleží pouze na zahrádkáři samotném.
Po provázcích na humně se vyštverá na chráněné jižní stěně do výšky kiwi či schizandra – obě přinášející plody. Pavinič a břečťan se přilepí ke zdím domu a klematis s hrachorem se štědrou dávkou bohatých květů ovinou altán či plot v závoji omamné vůně. Každá zelená stěna je útočištěm pro drobné živočichy a vytváří klima k nezaplacení. Tlumí hluk, zachytává prach a v horké palevě zvlhčuje vzduch. Navíc ochrání vše, co se skrývá pod deštníky jejích dopisů.
Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.